Dlaczego warto palić w kominku drewnem? 5 największych zalet drewna jako opału w Twoim domu!
Trzaskające polana w domowym kominku, ciepły koc, filiżanka herbaty – wiele osób tak wyobraża sobie wymarzony dom, a przynajmniej idealny weekend poza miastem. Czy jednak drewno jako opał, choć daje niepowtarzalny klimat, jest ekologiczne i zdrowe dla domowników? Czy palenie drewnem się opłaca? W artykule odpowiadamy na te pytania.
Kwestie, czym ogrzewać dom, czy wstawić piec na drewno, czy zamontować kominek i czym w nim palić, są dziś bardzo na czasie. Wiele zmieniła obecna sytuacja na świecie i rosnące ceny – domowe rachunki za ogrzewanie zwiększyły się znacząco, a jednocześnie spadła dostępność wielu rodzajów paliwa. Dla wielu z nas kwestia tego, czym i za ile palimy, stała się bardzo istotna.
Czym palić? Drewno pod każdym względem jest świetnym materiałem do kominka i pieca
Wśród paliw stałych jeszcze do niedawna królował w Polsce węgiel. To jednak materiał nieekologiczny, bo nieodnawialny. Problemem jest też wysoka cena węgla oraz jej duże wahania, które możemy obserwować już drugi rok. Opalenie domu jednorodzinnego węglem to roczny wydatek kilkunastu tysięcy złotych. Ostatni sezon pokazał też, że węgla może czasem… po prostu zabraknąć.
Podobne problemy generuje opalenie domu pelletem. Choć jest bardziej ekologiczny niż drewno, jego ceny mocno poszły do góry i ponownie pojawiły się problemy zarówno z dostępnością, jak i jakością tego materiału. Pellet nie podlegał też rządowym dotacjom, na które mogli liczyć inni właściciele pieców na paliwa stałe.
Więc może gaz? Tu wyzwaniem jest wysoka i stale rosnąca cena oraz ryzyko, że z powodów globalnych dostęp do gazu może być niedługo ograniczony. Z gazu zrezygnować chce też Unia Europejska, która postuluje, aby w ciągu kolejnych lat zakazać montowania kotłów na to paliwo.
Coraz więcej osób decyduje się więc na pompy ciepła, często łącząc je z instalacjami fotowoltaicznymi. Przy rosnących cenach prądu, wysokich kosztach zakupy tych urządzeń inwestycja w pompę ciepła to jednak często wydatek ponad możliwości przeciętnej rodziny. Poza tym, co w sytuacji, kiedy zabraknie prądu? Poza miastem takie sytuacje zdarzają się dosyć często.
Odpowiedzią na wszystkie te problemy i ograniczenia jest drewno. To materiał tani, powszechnie dostępny, odnawialny, bez ryzyka, że go zabraknie i bez konieczności instalacji drogich urządzeń do jego spalania. Niezależnie od tego, czy drewna używasz w piecu czy w kominku, to opał, który ma zdecydowanie wiele zalet.
1. Drewno jest ekologiczne
Drewno, w przeciwieństwie do węgla czy gazu, to materiał odnawialny. Pochodzi z drzew, które ścina się na drewno, ale na ich miejsce sadzi nowe drzewa. Jest więc ekologiczne i przyjazne środowisku – pod warunkiem, że pozyskuje się je i pali w sposób odpowiedzialny i zrównoważony. Co to znaczy i skąd brać drewno, aby być eko?
- Kupuj drewno od lokalnych dostawców. Im bliżej Twojego domu zostanie ścięte, tym krótszą drogę do Ciebie pokona, a jego ślad węglowy będzie niższy.
- Drewno kupuj jak najrzadziej, za to możliwie dużą ilość naraz, aby zmniejszyć konieczność jego transportu, który jest drogi i nieekologiczny.
- Używaj do spalania drewna urządzeń, które spełniają najwyższe standardy i normy spalania – tylko wtedy masz gwarancję, że Twój piec czy kominek nie wytwarza szkodliwych substancji.
- Korzystaj z nowoczesnych rozwiązań takich jak np. innowacyjny system ciepłych zabudów kominkowych Stabica. To rozwiązanie do budowy lekkich i ciepłych obudów kominkowych, które kumuluje ciepło kominka w obudowie, a następnie oddaje do pomieszczenia metodą radiacyjną, co jest wydajniejsze i zdrowsze niż tradycyjne kominki z kratkami wentylacyjnymi.
2. Drewno jest zdrowe
Ta zaleta drewna kominkowego wprost wiąże się z jego właściwościami jako materiału odnawialnego i przyjaznego środowisku. Czy palenie drewnem jest zdrowe dla domowników? Oczywiście! Pod warunkiem, że będziesz używał właściwego drewna o odpowiedniej wilgotności, spalał je w odpowiednim urządzeniu i w odpowiedni sposób. Tylko wtedy przy paleniu drewnem nie wytworzą się szkodliwe substancje, tlenki azotu, pyły czy śmiertelnie groźny tlenek węgla.
Zacznijmy od gatunku drewna. Największą wartość opałową mają twarde drzewa liściaste takie jak dąb, buk, grab. Palą się one bardzo wolno, ale długo, a w tym procesie powstaje bardzo mało substancji, które szkodzą środowisku, a także niszczą urządzenia grzewcze.
Gorszą, ale nadal niezłą opcją jest palenie w kominku czy piecu drewnem pochodzącym z miękkich drzew liściastych – brzozy, topoli, wierzby. Takie polana palą się zdecydowanie szybciej, ale dym powstały w tym procesie jest stosunkowo czysty.
Nie warto natomiast palić drewnem z drzew iglastych – sosny czy świerku. Ma ono w sobie bardzo dużo żywicy, pali się więc szybko i zanieczyszcza komin (i powietrze) szkodliwymi substancjami oleistymi.
Drugim, kluczowym dla zdrowia, parametrem jest wilgotność drewna. Świeżo ścięty materiał ma wilgotność ok. 50%. Nie nadaje się do palenia w piecu, ponieważ powstaje wtedy szkodliwy dym oraz nadmierna ilość sadzy. Co gorsza, woda, która odparowuje, zmniejsza temperaturę spalania, co oznacza brak możliwości spalenia wszystkich składników drewna. Rezultat? Rośnie ryzyko powstanie tlenku węgla, czyli czadu.
W kominku należy palić wyłącznie drewnem o wilgotności poniżej 20% czyli sezonowanym (suszonym naturalnie na świeżym powietrzu) przez co najmniej jeden sezon, a najlepiej przez dwa sezony. Druga opcja to korzystanie z drewna suszonego mechanicznie, które jest jednak dużo droższe.
Dodatkowo należy pamiętać, aby drewno którym palimy było okorowane. Usunięcie kory znacząco obniża emisję pyłów zawieszonych PM 2.5 i PM 10.
Po trzecie – ogromne znaczenie ma też sam sposób palenia w kominku – od góry, a nie od dołu. Technika ta zdecydowanie zmniejsza ilość powstałego dymu i szkodliwych substancji, a przy okazji sprawia, że drewno starcza na dłużej.
3. Drewno jest wydajnym źródłem ciepła
Czy drewno to efektywny opał? Ma mniejszą wartość opałową niż węgiel – tego nie da się ukryć. Mimo to jego inne zalety powodują, że wielu inwestorów woli ten rodzaj opału, nawet jeśli oznacza to konieczność częstszego dokładania do kominka czy pieca.
Co wpływa na wydajność drewna jako opału?
- Rodzaj używanego drewna: największą wydajność ma, jak już pisaliśmy, drewno twarde pochodzące z drzew liściastych.
- Wilgotność drewna. Drewno o wilgotności 30% ma aż o 9% niższą wydajność niż drewno o 20-procentowej wilgotności. Sezonowanie, w trakcie którego drewno traci wilgotność z 50% do 20% podnosi więc wydajność tego materiału o ok. 50%.
- Czas pozyskania drewna – naturalnie najmniejszą wilgotność ma drewno ścięte od listopada do marca.
- Wielkość szczapek – im mniejsze, tym mniejszą mają wilgotność i szybciej się suszą.
- Właściwe przechowywanie drewna: powinno być osłonięte od deszczu i śniegu, umieszczone na izolacji, która oddzieli je od wilgoci z ziemi oraz umieszczone w taki sposób, by zachodziła naturalna wentylacja.
4. Drewno jest najtańszym materiałem na opał
Nawet przy obecnych cenach opału drewno jest ciągle najbardziej ekonomicznym materiałem na opał. Wiele zależy od tego, skąd i w jaki sposób się je pozyskuje. Najtańsze rozwiązanie to zakup drewna od leśników czy lokalnych dostawców, z tartaków itd. W składach drewna ceny będą już nieco wyższe. W sklepach ogólnobudowlanych – o wiele wyższe.
Cena drewna zależy też od lokalizacji – w mniejszych miejscowościach i zalesionych regionach koszt pozyskania drewna będzie niższy niż w dużym mieście. Duże znaczenie ma również gatunek i jakość drewna oraz pora roku.
Wiosną 2023 roku ceny drewna opałowego, w zależności od gatunku, wahają się od 200 do 500 zł za metr sześcienny. Sezonowane drewno kominkowe kosztuje zwykle od ok. 200 do ok. 400 zł.
5. Drewno to niepowtarzalny klimat i piękny zapach
Ostatnia zaleta drewna, która sprawia, że materiał ten ma tak wielu miłośników, to atmosfera, jaka towarzyszy paleniu drewnem. Ma ono piękny zapach, wygląda fantastycznie, a przy tym kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, przytulnością, rodzinnym nastrojem.
Żaden inny materiał na opał nie wywołuje tak pozytywnych skojarzeń. Stąd tak duża popularność domowych kominków, które pojawiają się nie tylko w domach całorocznych, ale także tych wakacyjnych i letniskowych.