Każdy, kto buduje dom jednorodzinny, staje przed tym dylematem: jakie rozwiązanie wybrać, aby dom ogrzać. Czy zainstalować piec na paliwo stałe, kocioł gazowy, a może postawić na pompę ciepła albo ogrzewanie podłogowe? Czy wiesz, że najtańszym źródłem ciepła jest kominek? A to nie jedyna jego zaleta!

Mało jest kwestii, które wśród właścicieli domów budzą w ostatnich sezonach tak wielkie emocje jak koszty ogrzewania. Ceny węgla, pelletu, prądu i gazu poszybowały do góry. Pojawiły się problemy z dostępnością niektórych materiałów i obawy o ich koszt oraz dostępność w dalszej przyszłości. Martwi też nieekologiczność niektórych rozwiązań oraz problemy związane ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza.

Nic więc dziwnego, że popularnością cieszy się najbardziej tradycyjne, najtańsze i ekologiczne, bo odnawialne paliwo, jakim jest drewno. Do łask wracają też piece na drewno oraz kominki, które, oprócz funkcji grzewczych, tworzą niepowtarzalną atmosferę w domu.

Czy kominkiem da się w pełni nagrzać budynek, także zimą? Oczywiście! Oto największe zalety kominka jako sposobu na ogrzanie domu.

Kominek to sposób na ogrzanie domu o każdej porze roku

Kominek w swojej najprostszej postaci ogrzewa pomieszczenie, w którym stoi i ewentualnie pomieszczenia przyległe. Takie rozwiązanie wystarcza w zupełności np. w domach wakacyjnych,  domkach letniskowych czy budynkach o niewielkiej kubaturze. Będzie też doskonałe, jeśli kominek uzupełnia inne źródło ciepła, np. pompę ciepła czy ogrzewanie podłogowe.

Czy jednak kominek może być głównym źródłem ciepła w przypadku domu jednorodzinnego o większym metrażu, np. 100 czy 140 metrów? Tak – pod warunkiem, że zdecydujesz się na nowoczesny wkład kominkowy z systemem doprowadzenia gorącego powietrza (DGP) lub kominek z płaszczem wodnym, podłączony do CO.

Czym różnią się oba te rozwiązania? System DGP rozprowadza gorące powietrza z kominka poprzez rury izolowane do innych pomieszczeń w domu. Zaletą takiego rozwiązania jest jego prostota oraz to, że całkowicie uniezależnia dom od zewnętrznych dostawców energii. Dom pozostanie ogrzany nawet podczas awarii prądu – wystarczy tylko zapas drewna. Budynek grzeje się w ten sposób bardzo szybko.

Pewnym minusem może być też to, że dłuższa nieobecność domowników oznacza wychłodzenie domu, a temperaturę w pomieszczeniach trudno precyzyjnie kontrolować. W przypadku większego metrażu będzie dodatkowo potrzebny aparat nawiewny, który pomoże rozprowadzić ciepłe powietrze do dalszych pomieszczeń.

Z kolei kominek z płaszczem wodnym działa w ten sposób, że ogrzewa wodę w instalacji CO. Rozwiązanie to jest jednak kosztowniejsze, a instalacja wymaga dodatkowych urządzeń i zabezpieczeń.

Decydując się na kominek, warto przemyśleć, czy będzie nam służył do ogrzania jednego pomieszczenia, czy też potrzebujemy bardziej skomplikowanego systemu do rozprowadzania ciepła po całym domu. Ogromne znaczenie ma też rodzaj wykładu kominkowego i jego sprawność, która powinna być jak najwyższa.

Równie istotny jest dobór materiałów na obudowę kominka. Zamiast tradycyjnych materiałów polecamy kompozytowe panele Stabica. To rewolucyjne rozwiązanie, które łączy innowacyjną technologię z dbałością o środowisko. Specjalnie dobrana mieszanka kompozytów powoduje, że panele izolują temperatury panujące wewnątrz obudowy kominka, ale akumulują ciepło, które rozprowadzają dzięki technologii radiacyjnej. Dzięki temu kominek lepiej ogrzewa powietrze, potrzebuje mniej paliwa i oddaje ciepło przez wiele godzin.

Kominek to najtańszy sposób na ogrzanie domu

Ile kosztuje ogrzanie domu drewnem przy pomocy kominka? Zdecydowanie mniej niż w przypadku innych paliw stałych takich jak np. węgiel czy pellet.

Można przyjąć, że w przypadku domu o metrażu ok. 120 m2, kotle o sprawności ok. 70% i założeniu, że co najmniej 3 miesiące w roku musimy palić w kominku w trybie ciągłym, spalimy ok. 15 metrów sześciennych drewna w sezonie.

Ile kosztuje dziś metr drewna? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od regionu, w którym mieszkasz – im dalej od wielkich miast i im bliżej zalesionych regionów, tym ceny są zwykle niższe. Najtańsze rozwiązanie to zakup drewna bezpośrednio od nadleśnictw czy z tartaków. Najdroższe – kupowanie drewna na worki w sklepach ogólnobudowlanych.

Ceny drewna różnią się też w zależności od tego, jaki gatunek drzewa kupujemy, czy drewno jest okorowane, czy nie, czy jest wysezonowane, czy świeże.

Można jednak ostrożnie przyjąć, że w 2023 roku średnia cena za metr drewna to od 200 do 500 zł. Oznacza to, że koszt zakupu drewna do kominka na cały sezon grzewczy to od 3000 zł w górę.

To ciągle sporo mniej niż koszt zakupu opału takiego jak węgiel czy pellet. Średnia cena tony węgla to dziś ok. 3000 zł (może się to różnić mocno w zależności od pory roku i lokalizacji), a aby ogrzać dom węglem, potrzebuje się zwykle co najmniej 3-4 ton.

Z kolei pellet drożeje ciągle od roku 2021. Ceny różnią się mocno w zależności od tego, gdzie się w ten opał zaopatrujesz, ale średnia cena za tonę to dziś ok. 2000 zł, czasem więcej – np. Lasy Państwowe sprzedają pellet od 2200 do 2500 zł za tonę.

Na ile starcza tona pelletu? Zależy to od wydajności pieca, kaloryczności samego pelletu, szczelności okien, metrażu domu, długości sezonu grzewczego. Będzie to więc od ok. 3 do 5 ton pelletu na sezon. Ciągle więcej niż za drewno.

Kominek to sposób na ekologiczne i zdrowe ogrzewanie domu

Kolejny argument za tym, aby do ogrzania domu zainstalować kominek na drewno, to ekologia. Co przemawia za kominkiem jako ekologicznym i zdrowym dla domowników źródłem ciepła?

  • Drewno to, w przeciwieństwie do węgla, materiał odnawialny. Na miejsce ściętych drzew sadzi się nowe!
  • Drewno jest łatwo dostępne w bliskiej okolicy. Jeśli zamawiasz drewno z okolicznego tartaku czy z nadleśnictwa, ślad węglowy takiego opału jest niski.
  • Przy spalaniu drewna wytwarza się zdecydowanie mniej szkodliwych substancji niż w przypadku spalania węgla. Warunek: drewno musi być wysokiej jakości, pochodzić z drzew liściastych (najlepiej twardych), mieć odpowiednio niską wilgotność. Liczy się też sposób palenia (od góry, a nie od dołu).

Ostatnia ważna uwaga. Aby palenie w kominku było jeszcze zdrowsze, rozważ zamontowanie obudowy kominkowej, która ciepło oddaje także w sposób radiacyjny. Właśnie tak działają panele Stabica. Ciepło z kominka kumulują one w obudowie, a następnie oddają powoli do pomieszczenia. To tradycyjny, najbardziej naturalny sposób na ogrzewanie domu, podobny do tego, jak kiedyś działały piece kaflowe. Kominek działający w technologii radiacyjnej grzeje zdrowo, pomaga w zachowaniu właściwego bilansu termicznego i prawidłowego obiegu powietrza. Nie przegrzewa pomieszczeń i jest korzystny także dla alergików. Jest przy tym polecany do budownictwa ekologicznego i energooszczędnego.