Kominek to popularny element wyposażenia nowych domów. Doceniamy jego zalety jako dodatkowego źródła ciepła, ale także ważnego elementu wystroju. Wokół kominkowego ognia gromadzą się domownicy, to często punkt centralny, przy którym toczy się życie rodziny. Podpowiadamy, jak przygotować kominek, aby był idealny i funkcjonalny w każdym aspekcie.

Jednym z najważniejszych elementów konstrukcji kominka jest obudowa. To jak i z czego została wykonana, wpływa później na wydajność kominka i skuteczność ogrzewania. Ważne są także funkcje estetyczne i możliwości aranżacji, które daje wykorzystany materiał. Warto też pamiętać, że obudowa kominka to nie tylko zabezpieczenie wkładu paleniska – odpowiednio przemyślana i wykonana, pozwala też zaaranżować przestrzeń wokół urządzenia i nadać jej dodatkowe funkcje.

Obudowy kominkowe – jakie materiały są najlepsze

Obudowy kominków można wykonywać z wielu różnych materiałów, wśród których ogólnie można wyróżnić materiały naturalne i sztuczne.

Pierwsza grupa obejmuje przede wszystkim różnego rodzaju płyty kamienne, często stosowane jako wykończenie obudowy, rzadziej do przygotowania jej konstrukcji.

Do obudowywania wkładów kominkowych można wykorzystywać nawet płyty kartonowo-gipsowe, jednak konieczne jest ich izolowanie specjalną wełną kominkową.

Nieco prostsze i pewniejsze są różnego rodzaju płyty silikatowe i wykorzystujące krzemian wapnia. Szeroko pojęty „sztuczny kamień” daje lepsze zabezpieczenie przeciwogniowe, nie pali się i dobrze izoluje ciepło.

W poszukiwaniu najlepszego materiału do wykonania obudowy kominkowej warto zwrócić uwagę na materiały kompozytowe. Przykładem takiego rozwiązania jest System kominkowy STABICA®, w tym jego główny element – panel STABICA® LC600. Wykonanie w technologii kompozytowej sprawia, że materiał ma szereg właściwości szczególnie pożądanych przy konstrukcji obudów kominkowych. Jednocześnie w jego produkcji wykorzystywane są naturalne składniki, dzięki czemu materiał kompozytowy nie zawiera substancji potencjalnie szkodliwych lub oddziałujących niekorzystnie.

Panele STABICA® LC600 są niepalne, wykonane głównie ze składników mineralnych. Zaprojektowano je tak, aby jednocześnie zapewniały odpowiednią izolację gorącego wkładu kominkowego, jak i służyły do rozprowadzania ciepła. W codziennym użytkowaniu oznacza to, że panel Stabica LC600 nagrzewa się do określonej, pożądanej temperatury, zabezpiecza natomiast pomieszczenie przed zbyt wysokim gorącem, którego źródłem może być wkład kominkowy.

Jaki styl zabudowy kominkowej wybrać?

Obudowa kominka pełni także funkcje estetyczne. Od tego, z czego i jak zostanie wykonana, zależy późniejszy efekt. Obudowywanie wkładu kominkowego daje ogromne pole do popisu i praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji.

Ważną zaletą paneli LC600 jest ich wytrzymałość mechaniczna i łatwa obróbka. Dzięki temu materiał ten zapewnia szerokie możliwości kształtowania. Z paneli można więc zbudować minimalistyczną i nowoczesną geometryczną zabudowę, jak i zrealizować rustykalny projekt. Z odpowiednio dociętych części panelu LC600 można kształtować detale takie jak półki czy gzymsy, a ograniczeniem jest praktycznie wyłącznie wyobraźnia inwestora lub projektanta.

Co więcej, system Stabica obejmuje to nie tylko płyty LC600, ale całą gamę materiałów, dzięki którym krok po kroku można przygotować funkcjonalną i estetyczną obudowę kominka. Wszystkie materiały w obrębie systemu wykazują maksymalną zgodność. Dzięki temu na każdym etapie prac – od budowy konstrukcji, po jej wykończenie – masz pewność wysokiej jakości. Efekt końcowy prezentuje się niezwykle estetycznie, a kominek wykończony w systemie Stabica może stać się ozdobą każdego wnętrza.

Przechowywanie drewna

Warto pamiętać, że kominek wymaga odpowiedniej obsługi i dodatkowego wyposażenia. Inwestorzy często zastanawiają się, gdzie będą przechowywać drewno. Znacznie wygodniej korzysta się z kominka, kiedy pod ręką jest zapas suchego paliwa. Nie trzeba wtedy za każdym razem wybierać się po kolejną porcję drewna i wychodzić na zewnątrz lub do kotłowni.

Wykorzystanie systemu zabudowy Stabica pozwala na przygotowanie estetycznej i funkcjonalnej przestrzeni do przechowywania drewna. Panele kominkowe LC600 dają szerokie możliwości docinania i kształtowania. Dzięki temu można zbudować z nich praktycznie każdą dowolną konstrukcję przydatną do przechowywania drewna.

Popularnym rozwiązaniem są wnęki podkominkowe, ale specjalną półkę można zaaranżować też obok kominka lub nawet w innej części pomieszczenia. Zastosowany materiał zapewni wytrzymałość i pozwala budować konstrukcje praktycznie dowolnej wielkości.

Co ciekawe, jeżeli półka na drewno znajduje się przy samym kominku, panele LC600 będą również nagrzewać się od urządzenia. W ten sposób zapewniają dodatkową radiacyjną powierzchnię grzewczą, a drewno na nich ułożone zawsze będzie maksymalnie suche i gotowe do wykorzystania.

Zdrowe ciepło dzięki zabudowie Stabica

Bardzo ważną i wyróżniającą cechą systemu Stabica jest sposób oddawania ciepła. Specjalnie dobrane właściwości paneli LC600 pozwalają im nagrzewać się do temperatury ok. 75 st. C. Tak zgromadzone ciepło kompozytowy materiał następnie radiacyjnie oddaje do pomieszczenia. To duża zaleta i przewaga systemu Stabica, ponieważ wiele kominków przygotowywanych jest jedynie do ogrzewania konwekcyjnego, czyli przez kratkę.

Ogrzewanie radiacyjne jest najbardziej przyjazne i bezpieczne dla człowieka. Rozgrzana obudowa kominka powoli kumuluje i oddaje ciepło, zapewniając stabilną temperaturę przez wiele godzin. Ma to swoje zalety zdrowotne, eksploatacyjne i ekonomiczne. Ogrzewanie radiacyjne nie wysusza powietrza, nie emituje też do pomieszczenia pyłów oraz nie sprzyja rozwojowi bakterii i wirusów.

Kumulacja i powolne oddawanie ciepła pozwala też maksymalnie wykorzystać właściwości grzewcze wykorzystywanego paliwa. W praktyce oznacza to, że spalane drewno dostarcza więcej ciepła na dłuższy czas, co oczywiście przekłada się na zmniejszenie kosztów ogrzewania.

Użytkownik kominka poświęci też mniej czasu i energii na jego obsługę, w tym dokładanie drewna. Ma to swoje zalety np. w nocy, kiedy rozgrzany kominek oddaje powoli ciepło, a domownicy nie muszą martwić się, że rano pomieszczenie będzie zbytnio wyziębione. Dość powiedzieć, że w wyniku przeprowadzonych pomiarów stwierdzono, że kominki obudowane w systemie Stabica jeszcze dwie godziny po wygaszeniu wykazują temperaturę ponad 40 stopni!

Jesteś ciekaw jak krok po kroku wygląda wykonanie zabudowy wyspowej kominka z użyciem systemu Stabica? Tutaj możesz obejrzeć film z montażu zabudowy wyspowej lub z montażu zabudowy przyściennej.