Modny kominek 2023/2024. W jakim stylu wybrać obudowę kominka i jak dopasować kominek do stylu aranżacji wnętrza?

Planujesz montaż kominka w domu? Dowiedz się, jak dziś wyglądają najmodniejsze pomysły na zabudowę kominową oraz jak dobrać styl kominka do stylu aranżacyjnego wnętrza!

Przyjemnie trzaskający ogień i ciepła, przytulna atmosfera. Właśnie dlatego tak kochamy kominki! To praktyczne urządzenie może być jednak również doskonałą ozdobą pokoju dziennego. Odpowiednio dobrany stylistycznie kominek podkreśli wystrój wnętrza i wprowadzi do niego, romantyczną, niepowtarzalną atmosferę. Chcesz mieć modny kominek? Dowiedz się więcej.

Jaki kominek wybrać? Możliwości masz sporo!

Zastanawiasz się, jaki kominek zamówić do Twojego domu? Oto najpopularniejsze rodzaje kominków:

  • kominek zamykany (z zamkniętą komorą spalania) – najbezpieczniejszy, ponieważ nie ma ryzyka zaprószenia ognia, odpowiedni jeśli chcesz ogrzewać przy pomocy kominka cały dom;
  • kominek wolnostojący typu koza – zmieści się w każdym, nawet najmniejszym salonie, można go łatwo zamontować w już istniejących pomieszczeniach, łatwy w montażu, świetny do wnętrz vintage, wiejskich, loftowych;
  • kominek dwustronny – interesujący rodzaj kominka, w którym ogień przez szybę widoczny jest z dwóch stron (np. z salonu i jadalni), wymaga odpowiedniego projektu wnętrza i sporej ilości miejsca.

Czym możesz zabudować kominek? Najpopularniejsze rozwiązania

Kominek trzeba dopasować do wystroju całego pomieszczenia. Najlepszym rozwiązaniem jest tu wybór odpowiedniego materiału. Pamiętaj jednak, że zabudowa kominka pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale odpowiada także za bezpieczeństwo i wydajność całego urządzenia. Warto materiał na zabudowę przemyśleć wyjątkowo starannie.

Do wyboru masz m.in. takie materiały jak:

  • naturalny kamień – piękny, dostępny w wielu kolorach, gatunkach, rodzajach faktury, niepalny i trwały, ale niestety bardzo drogi, pasuje do stylu rustykalnego, ale i nowoczesnego czy glamour;
  • płyty kompozytowe – tańsze niż naturalny kamień, niepalne, wytrzymałe i wyróżniające się znakomitym przewodzeniem ciepła, przykładem płyt kompozytowych jest polecany przez nas system Stabica, który z łatwością dopasujesz do każdego stylu aranżacji wnętrza;
  • beton – materiał odpowiedni do wnętrz w stylu loftowym, tani, ale surowy w wyglądzie, łatwo się brudzi;
  • czerwona cegła – świetna do wnętrz retro, rustykalnych, boho, industrialnych, ale podatna na uszkodzenia i zabrudzenia.

Różne oblicza kominka. Jak dopasować kominek do stylu klasycznego?

Styl klasyczny czy modern classic to wyjątkowo popularne i modne dziś pomysły na aranżację wnętrza. Zwłaszcza domy jednorodzinne pięknie się prezentują w klasycznych aranżacjach. Podstawą tego stylu jest umiar, harmonia, czerpanie z przeszłości oraz z tradycyjnych materiałów i wzorów.

Kominek był kiedyś nieodzownym elementem każdego mieszkania w kamienicy, dworze czy domu. Współczesne kominki w stylu klasycznym nawiązują do tamtych czasów i często wyglądają niemal jak repliki historycznych modeli. Dotyczy to zwłaszcza bardzo modnego dziś stylu francuskiej kamienicy, w którym duże, białe kominki mają charakterystyczne klasyczne portale z miejscem na ustawienie dekoracji czy zegara.

Jak powinien wyglądać kominek w stylu klasycznym? Może przypominać tradycyjne otwarte palenisko znane z dawnych czasów lub wręcz przeciwnie – olśniewać elegancją. Szyba może być tu płaska, narożna lub nawet dwustronna. Jako obudowę często wykorzystuje się naturalny kamień – marmur lub granit. Inne – tańsze – rozwiązanie to materiały przypominające kamień, czyli różne płyty wielkoformatowe, kompozytowe panele czy spieki. Kolorystyka komina klasycznego powinna być tradycyjna – biel, szarości, drewno, a forma – prosta i tradycyjna.

Innym rodzajem zabudowy kominka w stylu klasycznym są tradycyjne kafle. Rzemiosło wykonywania pieców kaflowych, prawie zapomniane, wraca dziś razem z modą na styl retro i vintage. Coraz częściej w stylowych domach widuje się więc starodawne piece kaflowe z ręcznie wykonanymi, dekoracyjnymi kaflami.

Kominek w stylu rustykalnym, angielskim, skandynawskim, prowansalskim – jak go zaaranżować?

Kominek w stylu wiejskim to piękna dekoracja wnętrza. Nurt rustykalny nawiązuje do natury, prostoty i dawnej architektury wsi. Wykorzystuje naturalne i tradycyjnie stosowane materiały, w tym przede wszystkim drewno, cegłę oraz kamień, ale w wersji „wiejskiej”, czyli piaskowiec, kamień polny, ale już nie marmur.

Rustykalny kominek powinien przywodzić na myśl ciepłą, wiejską, przytulną rezydencję. Sprawdzi się tu ozdobna konstrukcja, dekoracje (np. z metalu i drewna), a zabudowa takiego kominka może być mocnym akcentem we wnętrzu. Wrażenie prostoty i rustykalności osiągniesz, używając np. obwódki z surowego drewna. Idealnym rozwiązaniem jest otwarte palenisko, ze względów bezpieczeństwa wiele osób zamienia je jednak na zamknięte.

Kominek w stylu industrialnym – dla miłośników loftowych wnętrz

W domach w stylu loftowym czy w stylu nowoczesnej stodoły kominek powinien pasować do prostej, minimalistycznej i surowej aranżacji. Materiały, które warto wprowadzić, to przede wszystkim beton, stal oraz czerwona cegła, ewentualnie surowe dębowe drewno.

Kominek industrialny nie może mieć ozdób ani ozdobnych gzymsów i innych detali. Sprawdzi się tu geometryczna, bardzo prosta forma. Elementy stalowe czy żeliwne nawiązują do fabrycznych inspiracji – warto, aby były wykonane w kolorze matowej czerni. Do loftowych wnętrz pasują też industrialne, proste kozy – piece wolnostojące.

Kominek w stylu nowoczesnym – prosty, funkcjonalny, elegancki

Jak powinien wyglądać kominek, który pasuje do wnętrza w stylu nowoczesnym? Możliwości masz sporo! Możesz postawić np. na prostotę i zdecydować się na minimalistyczny kominek z zabudową pomalowaną na kolor biały lub kontrastową – szarą, grafitową, ciemnozieloną, granatową.

Inna opcja to różnego rodzaju okładziny pasujące do nowoczesnego wnętrza – częsty wybór to np. wzór białego marmuru czy szarego kamienia. Uniwersalnym rozwiązaniem są również kolory ziemi, czyli beże i brązy.