Wiele osób marzy o buzującym ogniu i pięknym kominku w domu – domowe ognisko to symbol rodzinnej bliskości i ciepła. Zanim jednak marzenie uda się zrealizować, warto odpowiednio zaplanować, jaki miałby to być kominek i z czego wykonany. Im więcej uwagi poświęcisz planowaniu, tym lepszy efekt końcowy osiągniesz! Dowiedz się więcej o technologii Stabica.
Domowe kominki buduje się w zdecydowanej większości w technologii zakładającej instalację gotowego wkładu kominkowego, a następnie jego obudowanie. Rzadko kiedy inwestorzy decydują się obecnie na otwarte paleniska w starym stylu, ponieważ są one nieekonomiczne, uciążliwe w użytkowaniu i stwarzają zagrożenie pożarowe.
Do obudowy nowoczesnych wkładów kominkowych wykorzystuje się materiały różnego rodzaju, przy czym najpopularniejszym jak dotąd rozwiązaniem jest obudowywanie wkładu zabudową z płyt kartonowo-gipsowych. Płyty montuje się na specjalnym aluminiowym stelażu, a w środku dodatkowo umieszczana jest warstwa niepalnej wełny, która zapewnia izolację. Konstrukcję z karton-gipsu wykańcza się następnie różnymi materiałami. To popularne rozwiązanie ma swoje zalety – przede wszystkim jest tanie i stosunkowo łatwe do wykonania. Posiada jednak kilka istotnych wad, o których niżej.
Na etapie projektowania kominka warto przyjrzeć się bardzo dobrej alternatywie – materiałom Stabica, które mają wiele zalet, znacznie lepsze właściwości niż karton-gips oraz dają duże możliwości aranżacyjne.
Stabica to łatwość stosowania
Stabica jest systemem do budowy obudów kominkowych. Pod tą nazwą kryje się cała gama produktów i materiałów, z których od podstaw można zbudować i wykończyć obudowę kominka. Co ważne, są to materiały specjalnie dobrane, aby na każdym etapie prac i w końcowym efekcie zapewnić maksymalną jakość.
Podstawowym materiałem systemu Stabica jest panel kominkowy LC600. Wykonano go w nowoczesnej technologii kompozytowej. Pomimo że na pierwszy rzut oka przypomina beton lub kamień, posiada dodatkowe, pozytywne właściwości. Jako materiał kompozytowy składa się z szeregu odpowiednio dobranych składników, które nadają mu pożądane cechy. Pomimo że to materiał nowoczesny i innowacyjny, wykonuje się go z naturalnych substancji, jest więc ekologiczny.
Jedną z największych zalet paneli LC600, a przez to całego systemu Stabica, jest łatwość stosowania. Panele w prosty sposób można docinać i kształtować według potrzeb. Wykonanie obudowy kominka w tej technologii polega przede wszystkim na klejeniu dopasowanych paneli.
Inaczej niż w przypadku karton-gipsu, nie ma potrzeby budowy specjalnego stelażu lub dodatkowych podpór – panele LC600 są wystarczającym budulcem. Co więcej, do ich montażu wystarczą podstawowe narzędzia, więc technika prac nie jest skomplikowana. Dzięki temu obudowę kominka można wykonać bardzo szybko.
Stabica to sposób na lekką, ale trwałą obudowę kominka
Panele LC600 wyróżnia też ich lekkość. Kompozytowy materiał nie jest znacząco cięższy od płyt kartonowo-gipsowych, przewyższa je na dodatek innymi właściwościami. Panele Stabica, dzięki odpowiedniej kompozycji składników, mają dużą odporność mechaniczną. Dzięki temu wykonana z nich obudowa kominka będzie trwała i znacznie mniej podatna na uszkodzenia niż obudowa kartonowo-gipsowa.
Jednocześnie panele łatwiej ciąć i kształtować, dzięki czemu można uniknąć kłopotliwych obłamań i odprysków. Lekkość materiału LC600 pozwala zbudować konstrukcję mniej obciążającą podłoże. To bywa ważne, jeśli np. pod kominkiem znajduje się pomieszczenie takie jak piwnica lub garaż.
Zobacz nasz film z docinania płyt
Stabica to ciepłe i zdrowe wnętrza
To nie koniec zalet systemu Stabica i jego przewag nad tradycyjną zabudową kartonowo gipsową. Panele LC600 posiadają znacznie lepsze właściwości cieplne. Po pierwsze – są odporne na ogień i nie wymagają dodatkowej izolacji. To istotna cecha, która ułatwia wykonanie obudowy i pozwala ograniczyć koszty.
Dodatkowo wełna mineralna umieszczona w klasycznej obudowie kominka z czasem kumuluje coraz więcej kurzu i zabrudzeń. Mogą być one wydmuchiwane wraz z ciepłym powietrzem do ogrzewanego pomieszczenia, co nie jest zdrowe. Osadzające się zanieczyszczenia zwiększają też zagrożenie pożarowe.
Panele LC600 mają odpowiednie właściwości izolacyjne, które pozwalają skutecznie zabezpieczyć kominek i zapewnić bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Odwrotnie jednak do karton-gipsu, zapewniają także wyjątkowe właściwości grzewcze, ponieważ przypominająca kamień struktura tego materiału efektywnie przewodzi ciepło.
Materiał ten z powodzeniem rozgrzewa się do bezpiecznej temperatury ok. 70 st. C i kumuluje w sobie ciepło. Następnie powoli i równomiernie oddaje je do otoczenia. Taką formę ogrzewania nazywa się ogrzewaniem radiacyjnym.
Ten rodzaj ogrzewanie ma wiele zalet. Jest lepszy niż najczęściej spotykane ogrzewanie konwekcyjne, a przede wszystkim zdrowszy i wydajniejszy. Skumulowane w panelach ciepło jest wypromieniowywane przez długi czas. Dzięki temu nie ma nieprzyjemnych skoków temperatury, a powietrze w pomieszczeniu ociepla się maksymalnie równomiernie i naturalnie. Nie ma potrzeby stosowania nadmuchów lub specjalnego rozprowadzania, a więc nie wdmuchuje się do pomieszczenia kurzu lub drobin z wentylacji. Delikatnie ogrzewane powietrze nie przesusza się. Ogrzewanie radiacyjne jest więc maksymalnie naturalne i bardzo wydajne.
Stabica to pomysł na estetyczny kominek
Stabica to nie tylko panele, ale także zaprawa i klej do ich łączenia, jak również materiały wykończeniowe.
W ramach systemu dostępna jest masa szpachlowo-wykończeniowa STABICA Finish, którą stosuje się na ostatnim etapie wykonywania obudowy kominka. Specjalnie dobrana masa pozwala w prosty i efektywny sposób pokryć panele LC600 i zapewnia bardzo dobry efekt estetyczny.
Zaszpachlowana obudowa w kolorze zbliżonym do białego jest już w zasadzie gotowa do użytkowania, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby pomalować ją na jakikolwiek wymarzony kolor.
System Stabica pozwala na wykonywanie obudów kominków utrzymanych w stylu nowoczesnego minimalizmu, ale z powodzeniem można przygotować także obudowę do wnętrz stylizowanych lub rustykalnych. Wspomniane możliwości docinania i kształtowania paneli stwarzają duże pole do popisu projektantom i wykonawcom.
Funkcjonalny i praktyczny kominek z systemem Stabica
Walory estetyczne i grzewcze zazwyczaj wysuwają się na pierwszy plan, kiedy mowa o budowaniu kominka. Część inwestorów zwraca mniejszą uwagę na jego późniejszą eksploatację. Niesłusznie, bo odpowiednie warunki do funkcjonowania i obsługi kominka są bardzo ważne. Szczególnie w przypadku urządzeń, które będą wykorzystywane jako jedyne lub jedno z kilku podstawowych źródeł ciepła w domu.
System Stabica, poza możliwościami aranżacji estetycznej i ciekawej obudowy kominka, pozwala także uporządkować i odpowiednio przygotować przestrzeń wokół niego.
Potrzeby związane z eksploatacją kominka to przede wszystkim przechowywanie drewna, a także codzienna obsługa, w tym sprzątanie. Dzięki możliwości łatwego kształtowania i łączenia paneli STABICA LC 600 można wykonać z nich np. wnękę lub półkę na drewno. Taka przestrzeń jest niezbędna, aby przechowywać opał na bieżące potrzeby. Jeśli jednak miejsca brakuje, w bardzo estetyczny i funkcjonalny sposób można zabudować nawet większą półkę do przechowywania drewna, która nie dość że będzie przydatna, to jeszcze może stać się ozdobą pokoju.
Z paneli LC600 można także zbudować praktyczny schowek na szufelki i pogrzebacze, niezbędne do codziennej obsługi kominka. Elementy obudowy, jeśli zostały poprawnie wykonane, łatwo utrzymać w czystości, co jest szczególnie ważne przy kominkach, które użytkuje się regularnie.
Warto zwrócić uwagę na innowacyjne właściwości systemu Stabica i możliwości, jakie stwarza. Bezpieczeństwo, łatwość montażu i wyjątkowe właściwości grzewcze sprawiają, że wymarzony kominek jest w zasięgu ręki!