Ciepło radiacyjne

– jak oddaje ciepło obudowa Stabica i dlaczego jest to jeden z najzdrowszych sposobów ogrzewania?

Kominek to bezapelacyjnie dobre rozwiązanie do domów i mieszkań, których właścicielom zależy na stworzeniu przyjaznej atmosfery i domowym cieple. Warto jednak zwrócić uwagę na sposób, w jaki kominek ogrzewa pomieszczenia. Nie jest to tak proste, jak się z pozoru wydaje, a ma ogromne znaczenie – także dla naszego zdrowia.

Kominek ma wiele zalet, o których szczególnie nie trzeba przypominać. Jest przede wszystkim źródłem naturalnego ciepła – uzupełniającym, a w niektórych przypadkach głównym urządzeniem grzewczym. Jednocześnie, dzięki obecności naturalnego ognia, kominek to ozdoba domu lub mieszkania, kojarząca się z rodzinną atmosferą, bezpieczeństwem i domową tradycją, zapewniająca odpoczynek i relaks.

Ale poza oczywistą funkcją grzewczą i estetyczna, kominek ma też niebagatelny wpływ na dobre samopoczucie i zdrowie mieszkańców. Zapewnienie odpowiedniej temperatury pomieszczeń to jedno. Inną ważną – a czasami pomijaną – kwestią, jest jakość powietrza.

Kominek, w połączeniu z wydajną wentylacją, pozwala pozbyć się z powietrza wilgoci, która w nadmiarze jest niekorzystna dla zdrowia. Ogrzewane powietrze krąży też po domu, co ma swoje dobre, ale i potencjalnie niekorzystne strony. Wiele zależy od sposobu, w jaki urządzenie działa i oddaje ciepło, bo kominek kominkowi nierówny.

Jak działa ogrzewanie konwekcyjne?

Aby poznać zalety i przewagi ogrzewania radiacyjnego, warto przyjrzeć się najpierw metodzie konwekcyjnej. W najogólniejszym ujęciu polega ona na ogrzewaniu powietrza. To ono jest tu czynnikiem przewodzącym i przekazującym ciepło. Zjawisko konwekcji wykorzystuje różnice we właściwościach fizycznych ciepłego i zimnego powietrza. To ogrzane, jako rzadsze i lżejsze, unosi się do góry, natomiast zimne opada w dół. Poprzez ogrzewanie powietrza i wywoływanie różnicy temperatur można więc spowodować jego ruch. Dzięki temu zjawisku gorące powietrze przemieszcza się w pomieszczeniach i rozprowadza ciepło.

Ogrzewanie konwekcyjne, pomimo że popularne i wydajne, ma też sporo wad. Przede wszystkim nie do końca równomiernie rozprowadza ciepło. Strumień gorącego powietrza uzyskiwany z urządzenia grzewczego, np. kominka, można oczywiście ukierunkować za pomocą odpowiednich wywietrzników. Jednak zawsze będziesz mieć do czynienia ze zjawiskiem mieszania się zimnego i gorącego powietrza.

Dodatkowo gorące powietrze ma tę niezbyt użyteczną w ogrzewaniu pomieszczeń cechę, że unosi się do góry, w stronę sufitu. W związku z tym bardziej ogrzane są górne partie, natomiast niedogrzane pozostają dolne, takie jak podłogi, na których ogrzewaniu przecież zależy większości użytkowników. Różnica temperatur może wynosić nawet kilka stopni Celsjusza!

W przypadku urządzeń konwekcyjnych często spotkać się więc można z sytuacją, że najbardziej nagrzany jest sufit nad urządzeniem i powietrze wokół niego, a bardziej oddalone części pomieszczenia pozostają nieprzyjemnie chłodne.

Dodatkowo urządzenia grzewcze wykorzystujące zjawisko konwekcji muszą być odpowiednio zbudowane. Niezbędny jest element ogólnie nazywany szybem konwekcyjnym, w którym powietrze ma kontakt z gorącym wkładem kominkowym i ogrzewa się. W uproszczeniu w ogrzewaniu konwekcyjnym konieczne jest zapewnienie odpowiedniego wlotu chłodnego i wylotu ogrzanego powietrza. Takiej potrzeby nie ma w przypadku bardziej naturalnego ogrzewania radiacyjnego.

Czym jest ogrzewanie radiacyjne?

Aby zrozumieć zjawisko promieniowania cieplnego najlepiej wyobrazić sobie ciepły, kaflowy piec w babcinym domu. To najlepszy przykład ogrzewania radiacyjnego! To zjawisko naturalne, wykorzystywane przez ludzi od wieków, nawet kiedy jeszcze nie znano natury jego działania.

Ogrzewanie radiacyjne wchodzi w zakres promieniowania elektromagnetycznego. Oznacza to, że materiał emitujący ciepło w zasadzie wysyła fale promieniowania elektromagnetycznego o określonych właściwościach, które ogrzewają znajdujące się w pobliży przedmioty i powietrze. Jest to rodzaj ogrzewania najbardziej zbliżony do naturalnego – w podobny sposób słońce ogrzewa ziemię.
Na poniższym filmie a dokładnie od minuty 2:40 pokazane jest dokładnie zjawisko radiacji.

Można powiedzieć, że kominek poprzez zjawisko radiacji wysyła w swoje otoczenie ogrzewające fale. Czym taki sposób ogrzewania różni  się od rozwiązania konwekcyjnego? 

1. Większy komfort użytkowników dzięki równomiernego rozchodzeniu się ciepła

W odróżnieniu od ogrzewania konwekcyjnego, ciepło radiacyjne nie jest rozprowadzane przez ogrzane powietrze. Naturalne fale elektromagnetyczne co prawda przenikają przez powietrze i ogrzewają je, ale w znacznie mniejszym stopniu. Kiedy natomiast docierają do ścian, podłóg czy elementów wyposażenia, bezpośrednio sprawiają, że stają się one cieplejsze.

Jaki jest tego efekt? W pomieszczeniach ogrzewanych radiacyjnie ciepło rozchodzi się znacznie bardziej równomiernie. Otoczenie nie musi odbierać ciepła z ogrzanego powietrza, rozgrzewają go bowiem bezpośrednio naturalne fale promieniowania emitowane przez kominek. W przypadku ogrzewania konwekcyjnego, jak zostało wspomniane, mogą występować strefy nagrzane nadmiernie tuż obok niedogrzanych. Ogrzewanie radiacyjne w znacznym stopniu niweluje tę niedogodność.

2. Brak krążenia kurzu i drobnoustrojów w powietrzu, co zmniejsza ryzyko alergii

Wykluczenie gorącego powietrza jako czynnika przenoszącego ciepło ma też dodatkowe zalety. Powietrze nie musi krążyć, aby przenosić ciepło. Nie powstają więc gorące i zimne prądy, a wraz z nimi nie wędrują kurz i drobnoustroje.

To kolejna przewaga ogrzewania radiacyjnego – nie generuje ono niepotrzebnego obiegu powietrza, który sprzyja jego zanieczyszczaniu. Co więcej, radiacja nie przesusza także powietrza, co bywa częste przy konwekcji. O znaczeniu odpowiedniej, nie za dużej, ale i nie za niskiej wilgotności dla ludzkiego zdrowia, nie trzeba szczególnie przekonywać.

3. Brak przegrzewania pomieszczeń, dłużej ogrzane wnętrza

Wielką zaletą kominków wykorzystujących radiację jest też akumulacja ciepła. Oznacza to, że obudowa kominka pochłania gorąco wytwarzane przez wkład, natomiast nie oddaje go od razu i bezpośrednio na zewnątrz. Dzięki odpowiednim materiałom fale elektromagnetyczne wytwarzające ciepło są emitowane w sposób regularny i zrównoważony.

Dzięki zjawisku radiacji można więc uniknąć przegrzewania pomieszczeń, o co łatwo w ogrzewaniu konwekcyjnym. Jednocześnie wydłuża się czas efektywnego grzania – nagrzany kominek może oddawać ciepło przez kilka, a nawet kilkanaście godzin. Oznacza to mniej pracy przy obsłudze kominka i większy komfort użytkowników. W ten sposób można uzyskać w pomieszczeniach oczekiwaną stabilną temperaturę i uniknąć jej nieprzyjemnych wahań.

4. Niższe koszty ogrzewania

Ogrzewanie radiacyjne przekłada się także na korzyści ekonomiczne. Bardziej zrównoważone oddawanie ciepła oznacza mniejsze zużycie opału. Jeśli radiację połączy się z odpowiednią wentylacją i rekuperacją, można naprawdę sporo zaoszczędzić.

Zapraszamy do zapoznania z technologią Stabica, która doskonale nadaje się do budowy kominków ogrzewających radiacyjnie.
Źródło naturalnego, zdrowego i bezpiecznego ciepła może znaleźć się w Twoim domu!