Wyrzucasz popiół z kominka? Niepotrzebnie! Można go świetnie spożytkować w domu i w ogrodzie. To znakomity nawóz i naturalny detergent. Przedstawiamy najlepsze sposoby na wykorzystanie popiołu drzewnego!
Kominek opalany drewnem gwarantuje przytulną atmosferę i niepowtarzalne wieczory z trzaskającym wesoło ogniem. Nie każdy wie jednak, że drewno kominkowe to tak naturalny i szlachetny materiał, że pożyteczne są nawet pozostałości po jego spaleniu.
Popiół drzewny przyda się przede wszystkim ogrodnikom. Sposoby na jego wykorzystanie spodobają się jednak także miłośnikom naturalnych środków czyszczących. Do czego przyda się drzewny popiół z kominka?
Co zawiera popiół drzewny?
Największą zaletą popiołu drzewnego jest duża zawartość naturalnych składników mineralnych. Ich dobór i proporcje zależą od gatunku spalanego drewna. Zwykle od 20 do 505 składu popiołu to wapń, od 2 do 10% to potas, a kilka procent stanowi magnez i fosfor.
Co Ci to przypomina? Tak, skład popiołu podobny jest do składu chemicznych nawozów do roślin. Właśnie dlatego popiół to znakomity, zdrowy i naturalny nawóz do warzyw, kwiatów i krzewów w Twoim ogrodzie.
Jak wykorzystać popiół w ogrodzie? Dodaj go do gleby tak jak inny nawóz
Najprostszy sposób na użyźnienie grządek ogrodowych przy pomocy popiołu drzewnego to jego wysypanie pod różne rośliny i przekopanie ziemi na mniej więcej 10 cm. Popiół nadaje się jako nawóz pod drzewa owocowe w sadzie, krzewy ozdobne, na rabaty kwiatowe, trawnik, do ogródka warzywnego.
Musisz tylko wiedzieć, że ma on silnie zasadowy odczyn, nie polubią go więc rośliny kwasolubne takie jak hortensje, borówki, iglaki, rododendrony, wrzosy. Popiół będzie jednak znakomity jeśli chcesz zmienić odczyn zbyt zakwaszonej ziemi.
Popiół jako naturalny nawóz ma świetne właściwości. Ogranicza ryzyko powstawania chorób grzybowych, wspiera powstawanie próchnicy, pomaga dżdżownicom, które odpowiadają za żyzność gleby. Swoje składniki uwalnia szybko, a co ważne, całkowicie naturalnie, sprawdzi się więc w ogrodach eko.
Zalety popiołu jako naturalnego ogrodu doceniają zwłaszcza uprawiający warzywa w gruncie i pod osłonami. Tradycja robienia nawozu z popiołu drzewnego (czyli tzw. potażu) ma setki lat. Z produkcji potażu Polska słynęła już w XV i XVI wieku. Wykonywano go wtedy przede wszystkim z popiołu z leszczyny lub topoli osiki.
Dziś potaż przygotowują własnoręcznie miłośnicy domowych pomidorów. Ma mnóstwo wapnia i potasu, powoduje więc lepszy wzrost pomidorów i większe plony.
Jak wykorzystać popiół w ogrodzie? Wysyp go do kompostownika, a zyskasz doskonałą ziemię!
Kolejne zastosowanie popiołu w ogrodzie sprawdzi się na kompostowniku. Zimą, gdy kominka używa się najczęściej i powstaje najwięcej popiołu, można w ten sposób zagospodarować nawet większą ilość tego cennego nawozu. Wysyp popiół na pryzmę kompostową, a przyspieszysz w ten sposób proces kompostowania, a ziemia stanie się żyźniejsza.
Uwaga! W taki sposób działa tylko czysty popiół drzewny. Jeśli w kominku spalasz inne rzeczy jak np. stare gazety czy zdarza Ci się przepalić węglem, taki popiół nie nadaje się już jako nawóz.
Przysypanie pryzmy kompostowej popiołem to również bardzo dobry sposób na ograniczenie brzydkich zapachów, które mogą się pojawić przy kompostowniku.
Inne pomysły na wykorzystanie popiołu drzewnego w ogrodzie
- Wysyp go zimą na śliskie ścieżki ogrodowe, chodniki i schody. Naturalny popiół działa jak piasek lub sól i pomaga uniknąć niemiłych upadków. A przy okazji nie musisz się bać zasolenia ziemi, co jest ważne zwłaszcza przy rabatach czy ogrodzie warzywnym.
- Możesz go także użyć, aby ograniczyć gromadzenie się wilgoci w ziemi. Kiedyś popiół wysypywano w tym celu do rowów na mokrych gruntach. Popiół zabierał wilgoć, a przy okazji pomału wydzielał swoje dobroczynne dla roślin minerały.
- Popiół drzewny odstrasza ślimaki, mszyce i inne pasożyty. Pozwoli uniknąć stosowania chemicznych środków na te szkodniki. Jeśli więc w ogrodzie masz atak ślimaków, wysyp warstwę popiołu dookoła grządek.
- Jeśli wymieszasz popiół z korą, zyskasz naturalny środek chroniący rośliny przed przymrozkami. Taką mieszaniną trzeba wtedy wysypać przestrzeń dookoła wrażliwych na mróz roślin.
Jak wykorzystać popiół w domu?
Popiołu jako naturalnej substancji do wielu domowych zadań używały na co dzień nasze babcie i prababcie. Dziś wiedza, jak z popiołu zrobić mydło, spulchniacz do ciasta czy pastę do zębów zanikła. Warto jednak wrócić do naturalnych metod – są zdrowe, bezpieczne, tanie i bardzo skuteczne.
Oto kilka pomysłów na zastosowanie popiołu w domu, które sprawdzą się także i dzisiaj.
- Naturalny detergent do prania na bazie popiołu drzewnego: potrzebujesz do tego litra przegotowanej wody i dwóch szklanek starannie odsianego popiołu. Powstałą substancję trzeba odstawić na kilka dni, przefiltrować przez gazę i nadać ładny zapach, używając naturalnych olejków, np. cytrynowego czy miętowego. W ten sposób sporządzisz ekologiczny środek do prania bielizny.
- Papka zrobiona z popiołu drzewnego i wody nadaje się do mycia tłustych osadów np. z piekarnika, do czyszczenia patelni i garnków, do mycia szyby w kominku. Jeśli dodatkowo użyjesz octu, efekt będzie jeszcze lepszy!
Przesiany popiół nadaje się również do czyszczenia sreber. Wystarczy do tego wilgotna ściereczka zanurzona w popiele drzewnym.