Jak funkcjonalnie zaprojektować pomieszczenie wokół kominka, aby stworzyć przytulny klimat
Największe zalety posiadania kominka to jego walory estetyczne oraz funkcja dodatkowego źródła ciepła. Warto jednak zauważyć, że to nie koniec korzyści. Kominek może być też elementem wyposażenia, który pozwoli ciekawie i funkcjonalnie zaaranżować przestrzeń wokół niego.
Aranżację kominka we wnętrzu najlepiej zacząć od umownego wyznaczenia kilku stref, które trzeba będzie odpowiednio zagospodarować. Pierwsza z nich, można powiedzieć centralna, to sam kominek.
Gdzie ustawić kominek?
Przede wszystkim należy przemyśleć, czy kominek ma być estetyczną dominantą i główną ozdobą pokoju lub salonu, czy raczej uzupełnieniem aranżacji.
W pierwszym przypadku warto wybrać miejsce centralne lub przy którejś z bardziej dostępnych i widocznych ścian, tak aby aranżacja i urok kominka od razu przyciągały uwagę.
Jeżeli kominek stanowi dopełnienie aranżacji lub pomieszczenie w którym go ustawiasz jest dość duże, można wybrać miejsce nieco na uboczu, aby stworzyć ciepły i przytulny kącik w obrębie większej całości.
Niezależnie od oczekiwań estetycznych, przy lokalizacji kominka należy mieć też względy praktyczne, w tym wynikające z konstrukcji budynku oraz przepisów przeciwpożarowych. Podstawą jest podłączenie do komina i skuteczne odprowadzanie dymu. Z tego względu lokalizację komina i kominka zdecydowanie najlepiej przemyśleć już na etapie projektowania domu.
Jeśli kominek ma pojawić się w już gotowym domu lub mieszkaniu, dostęp do komina będzie miał istotny wpływ na jego lokalizację. Opcje są w takim przypadku dwie: buduje się kominek w pobliżu już istniejącego komina lub …buduje się dodatkowy komin. Jeśli jest taka możliwość i potrzeba, warto rozważyć budowę dodatkowego komina, bo poszerza to możliwości estetycznej lokalizacji kominka w domu.
Spośród kwestii technicznych należy też zwrócić uwagę na bezpieczeństwo przeciwpożarowe, a więc zapewnić odpowiednią podstawę pod przyszłą konstrukcję oraz umiejscowić urządzenie z dala od ważnych instalacji, w tym gazowej, wodnej lub elektrycznej. W grę wchodzi też odpowiednie zabezpieczenie i izolacja przewodów.
Zakres możliwości lokalizacji kominka może znacząco poszerzyć odpowiedni dobór materiału, z którego zostanie zbudowany. Przykładowo, system Stabica zapewnia skuteczną ochronę przeciwpożarową, a także zabezpiecza przed nadmiernym nagrzewaniem otoczenia. Daje to duże możliwości lokalizacji kominka w pomieszczeniach. Obudowa wykonana z materiałów Stabica jest również lekka, więc w większości nowoczesnych domów i mieszkań odpada ewentualny problem z zapewnieniem odpowiednio mocnego podparcia.
Jak urządzić przestrzeń wokół kominka?
Ustawienie kominka wpływa na jego najbliższe otoczenie. Umownie można nazwać je drugą strefą, w której znajdą się elementy wyposażenia, niezbędne do obsługi i prawidłowego działania kominka.
Podłoga w jego bezpośrednim sąsiedztwie, szczególnie przed drzwiczkami, powinna zostać zabezpieczona przed oddziaływaniem wysokich temperatur. Chodzi zarówno o ciepło generowane przez kominek, jak i ewentualne iskry czy rozżarzone kawałki drewna, które mogą odpryskiwać na zewnątrz np. podczas dokładania opału.
Narażony na ciepło i ogień fragment podłogi dobrze jest wyłożyć np. tym samym materiałem, z którego wykonana jest obudowa kominka. Dobrze sprawdzą się też płytki ceramiczne. W przypadku kamienia lub surowego betonu pamiętaj o podatności niektórych z tych materiałów na zabrudzenie popiołem.
W strefie wokół kominka powinno znaleźć się też miejsce na przybory do jego codziennej obsługi. Zestaw szufelka, szczotka, pogrzebacz jest niezbędny i obowiązkowy. Na szczęście na rynku dostępna jest duża gama tego rodzaju przyrządów, które nie tylko są praktyczne i użyteczne, ale na tyle ładne, że mogą stanowić dodatkowy element dekoracyjny.
Jeśli jednak wolisz ukryć tego rodzaju wyposażenie, nic nie stoi na przeszkodzie. Przy okazji wykonywania obudowy kominka można pomyśleć o zaaranżowaniu specjalnej wnęki pod nim lub zaraz obok, gdzie będzie można schować niezbędne narzędzia. Takie rozwiązanie daje spore możliwości aranżacyjne – obudowa kominka niejako wychodzi poza niego i staje się elementem większej całości.
Można też pójść jeszcze krok dalej. Z materiałów obudowy, np. płyt Stabica, da się też zbudować estetyczną i pojemną półkę na drewno. Odpowiednio wykonana, będzie bardzo praktycznym i użytecznym elementem wyposażenia, a jednocześnie podkreśli ciepły i przytulny charakter pomieszczenia. Równo poukładane drewniane polana to naprawdę ciekawy, a jednocześnie swojski i bardzo domowy element dekoracyjny.
Kominek – część większej całości
Bardzo istotne znaczenie dla estetyki kominka będzie miał materiał, który wybierzesz do wykonania jego obudowy. Może to być kamień, płytki ceramiczne, a nawet kafle lub cegły. Wykorzystanie każdego z nich przyniesie określony efekt estetyczny.
Wybierając materiały i wzory wyraziste, uczynisz z kominka element dominujący we wnętrzu i określający jego charakter. Taki kominek doskonale sprawdzi się w stylach aranżacji jak rustykalny czy retro. W przypadku kolorów i faktur mniej rzucających się w oczy, stworzysz harmonijną i stonowaną aranżację. Wielu osobom zależy na takim efekcie, szczególnie we wnętrzach nowoczesnych, stawiających na umiar i minimalizm.
Zaletą materiałów systemu Stabica jest możliwość wykonania obudowy kominka w obu wspomnianych estetycznych konwencjach. Łatwe kształtowanie i docinanie płyt pozwala na uzyskanie różnorodnych kształtów – zarówno prostych i minimalistycznych, jak i bardziej wyszukanych i skomplikowanych. Jednocześnie obudowy Stabica można malować na dowolne kolory. W ten sposób gama możliwości jeszcze się poszerza, a na dodatek – jeśli kiedyś przyjdzie ochota na zmiany – łatwo będzie można przearanżować wnętrze.
Jest jeszcze jedna zaleta wynikająca ze stosowania systemu Stabica. Specjalnie przygotowany, uniwersalny materiał umożliwia nie tylko wykonanie obudowy, ale także innych elementów jego wyposażenia. Z płyt można zbudować np. półkę na drewno czy wnękę, która pomieści narzędzia do codziennej obsługi kominka. Pomimo że Stabica jest dedykowana przede wszystkim do kominków, jest materiałem idealnym do aranżacji innych elementów wnętrza w części dziennej z kominkiem.