Kominki mają dwie podstawowe funkcje – grzewczą i estetyczną. Aby cieszyć się domowym ciepłem i pięknym kominkiem, powinien być on odpowiednio zbudowany i obudowany. Podpowiadamy, jak stworzyć obudowę domowego „ogniska”, która będzie i ładna, i funkcjonalna.

Obudowy kominków bywają różne – od stylizowanych, rustykalnych, po utrzymane w nowoczesnym, minimalistycznym stylu. Wszystkie one jednak powinny zabezpieczać gorący wkład kominkowy, wspomagać rozprowadzanie ciepła oraz po prostu być ozdobą wnętrza. Na etapie projektowania i wykonania obudowy warto wziąć te wszystkie czynniki pod uwagę. Niebagatelne znaczenie ma też dobór materiałów, dzięki którym można dodatkowo zyskać na funkcjonalności.

Jak zadbać, aby kominek wyglądał ładnie i pasował do aranżacji domu?

Z czasem zmieniają się powody, dla których osoby budujące dom lub urządzające mieszkanie decydują się na budowę kominka. Wraz z rozwojem nowoczesnych, łatwych w obsłudze i wydajnych źródeł ciepła, nieco mniej istotna staje się jego funkcja grzewcza. Na pierwszy plan wysuwają się walory estetyczne.

Ogień buzujący w palenisku ma przede wszystkim budować domową atmosferę, a kominek jest elementem swojskości, rodzinnego ciepła i bliskości. Palenisko musi mieć odpowiednią oprawę, która podkreśli charakter wnętrza i nada dodatkowego uroku.

Estetyczną, dopasowaną do charakteru wnętrza obudowę kominka można wykonać z wielu materiałów. Tradycyjnie wykorzystywany był kamień, ze względu na ogromną gamę kolorów i faktur, a także oczywiste cechy użytkowe, takie jak wytrzymałość i przewodzenie ciepła. Obudowy kamienne nadal są popularne, jednak jest to materiał drogi i trudny w zastosowaniu.

W wersji retro kominek można obudować ceramicznymi kaflami lub stylizowaną cegłą, ale to rozwiązanie dla miłośników rustykalnej stylistyki. Na drugim biegunie są obudowy wykonywane z płyt kartonowo-gipsowych. Ich zaletą są niskie koszty materiałów i możliwości aranżacyjne – płytę można dość dowolnie docinać i malować. Obudowa z karton-gipsu wymaga jednak metalowego stelaża i odpowiedniej izolacji termicznej, ponieważ jest to materiał narażony na przegrzewanie i zapłon.

Warto zwrócić uwagę na rozwiązania systemowe jak obudowy Stabica, ponieważ wszystkie produkty, które się na nie składają, są opracowywane pod kątem maksymalnej zgodności i kompatybilności. W ten sposób każdy element systemu, od kleju, poprzez płyty, aż do gruntu i masy szpachlowej, daje gwarancję technologicznej zgodności i wysokiej jakości wykonania.

Warto pamiętać, że wykorzystanie płyt nie ogranicza się do samej obudowy wkładu kominkowego – możesz też wykonać z nich inne elementy wyposażenia pomieszczenia, np. sąsiadującą z kominkiem półkę lub wnękę na drewno.

Jak podnieść funkcjonalność kominka dzięki zabudowie Stabica?

Pomimo zmieniających się trendów ważną funkcją kominków jest nadal ogrzewanie pomieszczeń lub całych domów. Dobrze wykonany kominek może być wydajnym urządzeniem grzewczym, łączącym walory estetyczne i użytkowe. Na etapie projektowania i przygotowywania obudowy kominka warto jednak dobrze przemyśleć dobór materiałów i technologii, ponieważ od tego będzie zależeć wydajność ogrzewania.

W przypadku technologii wykonywania obudów kominków z płyt kartonowo-gipsowych, ale także innych materiałów, jedynym dostępnym sposobem ogrzewania jest konwekcja, czyli ruch gorącego powietrza. Wkład kominkowy obudowuje się w taki sposób, aby możliwa była cyrkulacja powietrza wokół nagrzewającego się wkładu.

Obudowa wykonana z odpowiedniej jakości płyt kompozytowych daje dodatkowe możliwości grzewcze. Poza ruchem powietrza  możliwe jest także ogrzewanie radiacyjne. Jak to działa?

Kompozytowa obudowa kominka nagrzewa się od gorącego wkładu. Co ważne, nagrzewa się do określonego stopnia, nigdy zbyt mocno, co ma istotne znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa użytkowników.

Następnie rozgrzane płyty poprzez promieniowanie cieplne ogrzewają otoczenie. Promieniując, płyty grzeją równomiernie i długo, dzięki temu utrzymują stabilną temperaturę, bez nieprzyjemnych skoków. Jednocześnie powietrze w domu jest pozbawione kurzu i ma odpowiednią wilgotność. To wszystko przekłada się na wyższy komfort domowników i niższe koszty ogrzewania.

Jak zadbać o bezpieczeństwo kominka?

Zawsze trzeba pamiętać, że poza wyglądem i ogrzewaniem, obudowa kominka ma też zabezpieczać gorące palenisko. Dlatego przy budowie zachowuj podstawowe zasady przeciwpożarowe i stosuj odpowiednią izolację. W przypadku materiałów systemowych, np. w systemie Stabica, jest to znacznie łatwiejsze. Zarówno sam kominek, jak i elementy wyposażenia w jego otoczeniu, nie powinny się nadmiernie nagrzewać. Dlatego dobrym wyborem jest wykonanie obudowy z materiału, który zapewnia odpowiednią kumulację i przepływ ciepła.

Obudowa kominka powinna być też funkcjonalna. Warto tak dobrać materiał i tak ją wykonać, aby zapewniała dodatkowe możliwości. Podstawa to odpowiednie miejsce na narzędzia i przyrządy do pielęgnacji i obsługi kominka. Przyda się półka lub wnęka do przechowywania pogrzebaczy, szufelek i szczotek.

Jeżeli pozwala na to miejsce, przy kominku możesz też przechowywać drewno lub stworzyć w zabudowie miejsce na dekoracje czy rodzinne zdjęcia. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby z tego samego materiału, np. płyt systemowych, wykonać inne elementy wyposażenia pomieszczenia. Możliwości jest naprawdę wiele i warto po nie sięgnąć!